Bodrum ayağa kalktı! Biri daha parçalanmış halde bulundu

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gündoğan Mahallesi Kızılburun Mevkii’nde Gündoğan Peynir Çiçeği Derneği üyesi Tomur Kaş tarafından bugün öğle saatlerinde bulunan 190 cm. boyunda ve yaklaşık 70 kg. ağırlığındaki dev caretta caretta parçalanmış halde ölü bulundu

Carettanın bir yat veya gemi çarpması sonucu ölmüş veya balıkçıların ağlarına takılarak demir zıpkınla öldürülmüş olabileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor. Tomur Kaş, yaptığı açıklamada “Sırtından ölümcül yaralar almıştı, ancak neden olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Bu bölgede çok sık öldürülmüş caretta bulmaya başladık” dedi.

BALIKÇILARIN AĞLARINA TAKILIYOR VE ÖLDÜRÜLÜYOR

Yaban Hayatı Eylem Grubu Başkanı Emekli Büyükelçi Süha Umar ise yaklaşık on gün önce öldüğü belenen 70 yaşlarındaki dev caretta carettanın üzerindeki balık ağları, derin yarık ve kabuk kırılmaları nedeniyle ağlara takılmış ve demir çubuklarla sırtından defalarca vurularak öldürülmüş olabileceğini belirtti.

Süha Umar, “Bu bölgede çok fazla balıkçı ve balık çiftliği var. Üzerindeki ağ parçaları, iki büyük delik ve kırıklardan anladığımız kadarıyla balıkçıların ağlarına takılmış ve zıpkınlanarak kaderine terk edilmiş ve ölmüş. Bu bölgede benzer vakalara daha öncede rastladık. Geçtiğimiz haftalarda ağlara takılan ve yüzgeci kesilerek öldürülen başka bir caretta caretta karaya vurmuştu. Kesin ölüm nedeni ile ilgili olarak otopsi yapılması gerekir” diye konuştu.

TEKNE VEYA GEMİ ÇARPMASI DA OLABİLİR

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi)’nde görevli su ürünleri mühendisi Banu Serin ise yaptığı açıklamada “Fotoğraflardan incelediğimiz kadarıyla büyük bir tekne veya geminin çarpması olarak yaralanma ve ardından ölme gibi görülüyor” dedi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir