Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan G-20 zirvesi paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’ın ev sahipliğindeki G-20 zirvesine katıldı. Zirvenin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Erdoğan, liderle çekildiği fotoğraflardan oluşan kolajı da paylaştı.

Erdoğan paylaşımında şunları söyledi:

“Tek Dünya, Tek Aile ve Tek Gelecek” temasıyla gerçekleştirilen 18’inci G20 Liderler Zirvesi’ni Hindistan’ın ev sahipliğinde tamamladık.

#G20India Türkiye olarak dünyamızın ve insanlığın ortak geleceğini ilgilendiren çevre sorunlarına karşı elimizi taşın altına koyuyoruz. Paris İklim Anlaşması’na, 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedeflerimizle en anlamlı katkıyı yapan ülkeler arasındayız.

“DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE VE DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Eşim Emine Erdoğan’ın öncülüğünde hayata geçen, 5 uluslararası ödüle layık görülen Sıfır Atık Projesi bu süreçte bir dönüm noktası oldu. Geniş bir alanda hayata geçirdiğimiz projelerle daha yeşil, daha temiz, daha yaşanabilir bir Türkiye ve dünya için çalışıyoruz.

Hemen yanı başımızda yürek parçalayıcı trajedilerin yaşandığı, 735 milyon insanın açlıkla mücadele ettiği bir dünyada hiçbirimiz kendimizi güvende hissedemeyiz. Türkiye olarak bu adaletsizliklere itiraz ediyoruz, daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz.

Yüz binlerce insanın canına mal olan Rusya-Ukrayna savaşını sonlandırmak için yoğun çaba harcıyoruz. Rusya, Katar ve Türkiye olarak gıda sıkıntısı çeken Afrika ülkelerine yönelik 1 milyon ton tahılın işlenerek ulaştırılmasına önem veriyoruz. Ülkemizin teklif ve gayretleriyle kutsal kitaplara saldırı, G20 bildirgesinde de kınanmıştır.

İnsanlığın ortak geleceği adına, İslam düşmanlığının yükseldiği tüm ülkelerin bu konuda artık daha kararlı politikalar izlemesi gerektiğine inanıyorum. Bu yıl MIKTA’nın 10’uncu kuruluş yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Zirve marjında liderler olarak MIKTA’nın geçtiğimiz on yılını ve geleceğe dair planlarımızı gözden geçirdik. Zirvede pek çok ikili görüşme de gerçekleştirdik. İki gün boyunca gerçekleştirdiğimiz tüm istişarelerin hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Hindistan Dönem Başkanlığına teşekkürlerimi sunuyor, görevi devralan Brezilya’ya başarılar diliyorum.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x