İmamoğlu ve Yavaş gitti, Akşener formülü çıktı

ANKARA – Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının bugün açıklanması bekleniyor. CHP, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti liderlerinin görüşmesine dakikalar kala İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ziyaret kararı geldi. Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çağrıda bulunduğu, bu teklife olumsuz yanıt veren iki belediye başkanı İYİ Parti Genel Merkezi ek binasında İYİ Parti lideri Akşener ile görüşecek.

İmamoğlu, “Bugün çok önemli süreçte saygıdeğer Meral Akşener hanımefendiyi Mansur Yavaş’la ziyaret ettik. Bu görüşmeyi genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisiyle ziyaret ettik” dedi. Yavaş, “Milletimizin ayrılığa tahammülü yok. Bunu Akşener’e ilettik. Değerlendirecekler” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ise, “Milletimizin sesi doğrultusunda yeni bir kuşatıcı, kapsayıcı, yeni bir öneri oluşturuldu” dedi.

Zorlu, “Akşener’in katılmasını bekliyor ve umut ediyoruz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARI İLE AKŞENER ARASINDA GÖRÜŞME YAPILAMAMIŞTI

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşen İmamoğlu ve Yavaş’ın daha önce de Akşener ile görüşme yapması gündeme gelmişti. CHP tarafından konuya dair yapılan açıklamada, “Sayın Genel Başkanımız, ismi zikredilen iki Büyükşehir Belediye Başkanımızın Sayın Meral Akşener’i İYİ Parti Genel Merkezi dışında ziyaret etme talebine olumlu yaklaşmıştır. Sayın Genel Başkanımız, kendisi de daha önce belirttiği gibi, Halil İbrahim sofrasının küçülmesini değil, bilakis büyümesini arzulamaktadır. İki Büyükşehir Belediye Başkanımız bu görüşmede ‘iradelerinin Sayın Genel Başkanımıza bağlı olduğunu, aday olarak da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini’ iletecekler ve ittifakın devam etmesini talep edecekler. Meselenin Türkiye olduğu ve Genel Başkanımızın herkesin oyunu alacak, her rengi temsil edecek bir aday olacağı herkesin mâlumudur” denilmişti. Buna karşılık İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ise böyle bir görüşme talebinin bulunmadığını söylemişti. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir