Tehlike Giderek Artıyor! Bu Belirtiler Varsa Hemen Acile Gidin!

Birçok yeni varyant ortaya çıkmaya başladı. Bu virüs diğerlerinden daha hızlı yayılıyor. Eris varyantı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından omicron soyundan gelen covid-19’un mutasyona uğramış bir alt varyantı olarak tanımlanan bir koronavirüs türüdür.

TEHLİKE GİDEREK ARTIYOR

Omicron varyantının türetilmiş olduğu Pirola virüsünün 35 farklı mutasyona sahip olduğu ve hızla yayıldığı tespit edildi. Bu varyantın semptomları ağır olabilir ve aşılardan kaçma eğiliminde olduğu gözlemlenmektedir. Şu an için, Pirola virüsünün Türkiye’de herhangi bir vakasının rapor edilmediği bilinmektedir. Bu virüs, bağışıklık sistemi zayıf olan, kronik hastalığı bulunan veya 65 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülmektedir. Bu nedenle virüsün yayılmasını önlemek için önlemler almak son derece önemlidir.

Yapılan testler ve geliştirilen ilaçlar, bu varyanta karşı etkili çözümler sunabileceğine inanılmaktadır. Varyantın belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak genel olarak ateş, baş ağrısı, kas ve vücut ağrıları, burun akıntısı, hapşırık, nefes almada zorluk, boğaz ağrısı, şiddetli öksürük, halsizlik ve yorgunluk içerebilir. Omicron varyantından korunmak için uyku düzenine özen göstermek, halsizlik durumunda evden çıkmamak, sık sık havalandırma yapmak, elleri sık sık yıkamak, kişilerle yakın temastan kaçınmak, sağlıklı ve düzenli beslenmek, kalabalık alanlardan uzak durmak ve maske kullanmak gibi önlemler önerilmektedir.

ERİS VARYANTINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Daha önceki Covid-19 varyantlarında olduğu gibi kişisel hijyene dikkat etmek en öncelikle korunma yolu olarak kabul edilir. Genel olarak eris varyantından korunmak için uygulanacak yöntemler şöyledir:

  • Kişisel hijyene dikkat etmek
  • Temas edilen yüzeyleri düzenli ve sık bir şekilde dezenfekte etmek
  • Covid-19 hatırlatma dozlarını yaptırmak
  • Bağışıklığı güçlü tutmak için sağlıklı beslenmek
  • Hasta olduğundan şüphe duyduğunuz kişilere fazla yaklaşmamak
  • Hasta olduğunuzu düşündüğünüz zaman mümkün olduğunda evde kalmak
  • Eğer yapabiliyorsanız çok kalabalık ortamlarda maske takmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x