İzmir’de kongrede olan doktor Diyarbakır’da 2 sezaryene girdi

Bir yıla yakın süredir baş hekim ataması yapılmayan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sıkıntılar devam ediyor. Hastanede, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan M.Ö.D’nin başhekimliğe verdiği dilekçe, skandal bir uygulamayı ortaya çıkardı. M.Ö.D’nin verdiği dilekçeye göre, 5 – 8 Ekim tarihleri arasında İzmir’de 3. Uluslararası Jinekoloji ve Obstetri Kongresi’ne katılan Operatör Doktor B.Ç ile Doçent Doktor S.A adına, 5-6 Ekim tarihlerinde iki sezaryen, muayane ve mesai tanımlandı.

Amidahaber’de yer alan habere göre, Operatör Doktor M.Ö.D’nin Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde verdiği ve işlem yapılmasını istediği dilekçede şu ifadeler yer aldı: “06.10.2023 tarihli doğum salonu mesaimde acilden yatışı yapılan hastaları acil poliklinikte muayene eden hekim olarak Op. Dr. B.Ç’nin kayıtlı olduğunu fark ettim. Ayrıca 24 saat önce hastaneye yatışı yapılmış ve doğum yapması için doğum salonunda takibi yapılan hastalarda ise 05.10.2023 tarihli muayene eden hekim olarak Doç. Dr. S.A isimli hekimin olduğunu fark ettim. Ayrıca sezaryen doğum için ameliyathaneye gittiğimde sezaryen doğumu kaydetmek için kullandığımız protokol defterine kayıt yaparken de akşam nöbet şartlarında 2 (iki) sezaryen doğumun Doç Dr S.A adına kaydının yapıldığını fark ettim. Hastane HBYS kayıt sistemine baktığımda ise 05.10.2023 tarihli mesai saatlerinde Doç Dr S.A, 06.10.2023 tarihli mesai saatlerinde ise Op. Dr. B.Ç adına hasta kayıtlarının yapıldığını ve muayene edilmiş olduğunu tespit ettim. Adı geçen iki hekim Onkoloji Yan Dal Uzmanı olup acil servis ile bugüne kadar herhangi bir çalışma sistemine dahil edilmemiştir. Ayrıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden sorumlu başhekim yardımcısı Dr. S.Y’nin hazırlamış olduğu ve hastane Whatsapp grubunda paylaşılan listede belirtilen tarihlerde yan dal asistanı Op. Dr. M.A.H 09-16 saatleri arasında acil poliklinik ve jinekoloji müdahaleden sorumlu ve aynı zamanda da saat 16.00’dan sonra da servis nöbetçisi olarak gözükmektedir. Doç. Dr. S.A ve Op. Dr. B.Ç 5-8 Ekim tarihlerinde İzmir ili Çeşme ilçesinde düzenlenen 3. Uluslararası Jinekoloji ve Obstetri Kongresine katılacağını bildirmiş ve bazı hekimlerin sosyal medya hesaplarında da orada oldukları görülmüştür.”

KAŞELERİ SERVİSTE

Dilekçede, Doğum Kliniği’nden Sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. S.Y’nin de aynı kongrede olduğuna dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: “Adı geçen hekimlerin bu uygulamayı kendisinden habersiz yapma ihtimalleri düşük gözükmektedir ve ayrıca ilgili hekimlerin kaşelerinin de adı geçen servislerde olması ve dosyalarda ve resmi evraklarda kullanılması nedeni ile sehven olma ihtimali de düşük gözükmektedir. Ayrıca izni olmadan yapıldığını ifade ediyor ise de ciddi anlamda idari zafiyet mevcut gözükmektedir.”

İŞLEM YAPILMAZSA…

Dilekçesinde hem idarenin hem de adı geçen hekimlerin suç işlediğini belirten M.Ö.D, gerekli soruşturma yürütülmediği taktirde, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x